Nie cichną echa decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, która to ucięła dyskusję na temat sytuacji finansowej Getin Noble Bank. Po wielu miesiącach spekulacji jak potoczy się przyszłość tego Banku dzisiaj mamy już pewność, 30 września ruszył proces przymusowej restrukturyzacji, którą Getin Noble Bank został objęty w wyniku tej decyzji z uwagi na trudną, żeby nie powiedzieć katastrofalną sytuację finansową Banku.
W pierwszej kolejności, należy zauważyć, iż Bank jest instytucją finansową, która na szeroką skalę oferowała klientom produkt finansowy, jakim jest kredyt indeksowany lub denominowany do waluty CHF. Z uwagi na fakt, że liczba konsumentów występujących przeciwko Banku na drodze postępowania sądowego oraz obecnie kształtująca się linia orzecznicza na korzyść kredytobiorców pozwalają wysnuć wniosek, iż istnieje spore ryzyko, że ciągle zwiększająca się liczba spraw prowadzona przeciwko Bankowi w ramach procesów dotyczących umów kredytowych indeksowanych bądź denominowanych do waluty CHF doprowadzi do niewypłacalności Banku i niepewności do prowadzenia przez niego działalności gospodarczej.
Na uwagę zasługuje fakt, że z początkiem 2021 roku Bank zwiększył rezerwy do kwoty 110 mln zł przeznaczone na sprawy sporne związane z postępowaniami sądowymi pomiędzy kredytobiorcami, którzy zaciągnęli kredyt indeksowany lub denominowany do waluty obcej, na podstawie umowy kredytowej zawartej z Getin Noble[1].
Natomiast według informacji z maja 2022 roku, Getin Noble podjął decyzję o podwyższeniu kwoty rezerw na sprawy sporne CHF do kwoty 1 295 000 000 zł, co stanowi zaledwie 16% całego portfela kredytów indeksowanych do waluty obcej[2].
Wobec powyższego sama okoliczność utworzenia przez Getin Noble rezerw mających tylko teoretycznie zabezpieczyć Bank na ryzyko prawne związane z klauzulami waloryzacyjnymi w umowach kredytów hipotecznych i mieszkaniowych indeksowanych kursem franka szwajcarskiego nie daje podstaw do uznania, że poczynione rezerwy będą wystarczające, a w konsekwencji nie powinna ona służyć za podstawę do oddalenia wniosku o zabezpieczenie powództwa.
Według statystyk Bank był stroną postępowań sądowych związanych z roszczeniami kredytobiorców związanymi z kredytami walutowymi pod koniec I półrocza 2020 roku – 3531 spraw[3], a pod koniec III kwartału 2020 roku – aż 4192. Przy czym należy mieć na względzie, że po upływie kilku miesięcy liczba tożsamych spraw wytoczonych przez kredytobiorców przeciwko Bankowi nadal rośnie.
GRAFIKA [1] Źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Liczba-pozwow-frankowych-w-bankach-II-kw-2021-r-8176455.html
Według statystyk na koniec I kwartału 2021 roku pomiędzy Bankiem a kredytobiorcami toczyło się 5817 spraw sądowych dotyczących pozwów z tytułu wadliwych umów kredytowych waloryzowanych do waluty obcej. W II kwartale 2021 roku było to już 6846 spraw.
Co się z tym wiąże, wzrosła również łączna kwota wartości przedmiotu sporu w ww. sprawach. Nie trudno więc zauważyć, że rezerwy zawiązane przez Bank celem zabezpieczenia kwot, które Bank będzie zobowiązany wypłacić kredytobiorcom mogą okazać się niewystarczające (zwłaszcza, że zgodnie z obecnym trendem liczba spraw wytaczanych przez kredytobiorców przeciwko Getin Noble nie będzie malała, ale stale rosła).
Jakie to ma znaczenie dla Frankowiczów?
Restrukturyzacja banku nie wpływa na obowiązek dalszej spłaty rat kredytów frankowych, dlatego też w przypadku braku unieważnienia umowy kredytu co do zasady kredyt trzeba spłacać, jednakże w sytuacji kiedy udostępniony kapitał został już spłacony nasza Kancelaria występuje do sądów o udzielenie zabezpieczeń w postaci zaprzestania płacenia kolejnych rat i mamy nadzieję, że w sądach uda się utrzymać prawomocność takich zabezpieczeń.
Pamiętaj! Tylko nieważna umowa uwolni Cię całkowicie od kredytu!
Co z roszczeniami Frankowiczów z tytułu umów frankowych?
Wartość portfela do obsługi kredytów frankowych Banku jest szacowana na ok 9 mld złotych. Aktywa te pozostaną w Banku, co oznacza, że będzie on dalej funkcjonował, a aktywa te są przeznaczone wyłącznie do obsługi tych kredytów. Jak czytamy w raporcie stanowiącym załącznik do decyzji BFG: „Na dzień 31.03.2022r. kredyty walutowe stanowiły 27% portfela ogółem(…) łączna wartość przedmiotu sporu dotyczących kredytów indeksowanych do waluty CHF wynosi 3.327,1 mld zł”. Wobec tego wydaje się, iż w sytuacji nadpłaconego kapitału kwestia odzyskania nadwyżki jest całkiem realna.
Dlatego też nie zwlekaj i jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś skieruj swoją sprawę do sądu. Pomożemy Ci w tym.
[1]https://www.stockwatch.pl/wiadomosci/getin-noble-bank-utworzyl-110-mln-zl-rezerwy-na-ryzyko-zwiazane-z-kredytami-w-chf,akcje,285699 [2]Tak: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Mocne-spadki-gieldowych-notowan-Getin-Noble-Banku-8329440.html. [3]Ibidem [4] https://drive.google.com/file/d/1T0hNR20u7g-ZHFhgNzFpnkHQ0siB-hlQ/view?fbclid=IwAR2KXwcXiqN3FQzGDNznUtXDiF4rfqD5s4pSfOxQhJQZMdF3ZhWs9cQIKb0.